Kalendarz

lipiec 2020
P W Ś C P S N
« lut   sie »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archiwum

Jak napisać przemówienie? Poradnik dla ósmoklasistów i profesjonalistów. Część pierwsza.

31 lipiec, 2020 10:33

Tłumaczę się szybko z prowokacyjnego tytułu. Artykuł w drugiej części zawiera dokładne wskazówki z przykładem, jak napisać zadanie egzaminacyjne zgodne z wytycznymi władz oświatowych, które zamieszczone są na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uważam jednak, że jeśli już wprowadzamy młodzież w świat retoryki, sztuki perswazji, zasad wywierania wpływu, to przydadzą się w tekście podstawy zagadnienia, krótkie historyczne ujęcie i coś niecoś o związkach z innymi obszarami życia. To wszystko ma wartość także dla dorosłych szukających dla siebie wiedzy, jak skutecznie oddziaływać na otoczenie, zarówno w mowie, jak i piśmie. 
Czytaj dalej

Jak napisać rozprawkę? Poradnik dla maturzystów i nie tylko. Część druga.

25 lipiec, 2020 6:01

Trening sprawi, że staniecie się mistrzami. Prześledzenie sposobu analizy tematu, redagowania tezy, doboru materiału, formułowania argumentów i wyszukiwania przykładów w wielu napisanych dobrze pracach pomoże Wam, drodzy licealiści, rozwinąć skrzydła, nabrać wprawy i pewności siebie. Przy okazji można sobie odświeżyć i uzupełnić wiedzę o lekturach, zobaczyć, jak można je wykorzystywać. Oto nasze zadanie. Temat: CZY ŚRODOWISKO MOŻE MIEĆ DECYDUJĄCY WPŁYW NA POSTAWY CZŁOWIEKA? Wykorzystaj wnioski z analizy fragmentu, znajomość powieści oraz przykład zaczerpnięty z innego, dowolnie wybranego literackiego dzieła. 
Czytaj dalej

Adam Mickiewicz: “Oda do młodości” – omówienie, opracowanie, analiza, interpretacja, opis

20 lipiec, 2020 15:26

 TY NAD POZIOMY WYLATUJ 

„Oda do młodości” jest jednym z literackich manifestów polskiego romantyzmu. To dzieło pod wieloma względami bardzo oryginalne. Świadczy o tym choćby zgodzenie przysłowiowego ognia z wodą, czyli świetne wykorzystanie typowej dla oświeceniowego klasycyzmu poetyki, mówiąc potocznie: przepisów na udany tekst poetycki, z romantycznym programem działania i rewolucyjnym wprost duchem w treści. Oda Mickiewicza mówi nam wiele o geniuszu artysty. Znalazły się w niej formuły, które na przynajmniej dwa wieki z nami pozostały, przeniknęły do języka, kształtowały myślenie, były znakiem rozpoznawczym osób wykształconych. 
Czytaj dalej

Duncan Jones: “Moon” – opis, opracowanie, omówienie, problematyka, recenzja, analiza

9 lipiec, 2020 14:30



To bardzo budujące, że w 2009 roku powstał film science-fiction, który w oryginalny sposób ukazuje istotę człowieczeństwa i jest mocnym głosem sprzeciwu wobec wszelkich prób ingerowania w integralność osoby ludzkiej, co w świetle różnych radykalnych ruchów społecznych, pomysłów na przekraczanie naturalnych granic warte jest podkreślenia i pochwały. 
Czytaj dalej

Gabriel García Márquez: “Miłość w czasach zarazy” – opis, omówienie, recenzja, opracowanie, analiza

4 lipiec, 2020 10:40



Márquez obdarzył nas sagą o miłości i śmierci, utkał z językową maestrią epopeję o życiu, które nieuchronnie zmierza ku kresowi, ale jego aktorzy uciekają się do namiętnego kochania jako najmocniejszego i skutecznego leku przeciwko poczuciu pustki, samotności i smutku. Mistrzowskie operowanie oksymoronami, kontrastem, niebywałe wyczulenie autora na fałsz, pozory i absurd sprawia, że na każdej niemal stronie czytelnik znajdzie zdania mądre i bawiące do łez.  
Czytaj dalej