Kalendarz

czerwiec 2021
P W Ś C P S N
« maj   lip »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Archiwum

Józef Conrad Korzeniowski: “Jądro ciemności” – omówienie, opis, opracowanie, analiza, interpretacja, streszczenie, znaczenie

11 czerwiec, 2021 12:33



ZDJĘCIE Z SERWISU PIXABAY, AUTORKA: WENDY CORNIQUET

„Jądro ciemności” to jedna z najbardziej cenionych powieści, które zostały napisane przez polskiego pisarza, Józefa Korzeniowskiego, znanego w świecie jako Joseph Conrad. Rzadko się zdarza, by literat tworzył arcydzieła, chwalone także za styl utworu, w swoim nie pierwszym, ale drugim języku. Joseph Conrad Korzeniowski wiódł ciekawe życie, pochodził ze znakomitej rodziny. Jego ojciec, literat, Apollo Korzeniowski, był związany z konspiracją przed powstaniem styczniowym, a brat matki, Stefan Bobrowski należał do powstańczego rządu. Młody Józef wybrał życie marynarza, pływał na angielskich statkach jako oficer i kapitan, przede wszystkim na trasach między Azją i Australią. Był też w Afryce. Pisał po angielsku i uznawany jest za jednego z najważniejszych powieściopisarzy literatury światowej przełomu XIX i XX wieku. 
Czytaj dalej

Majid Majidi: “Dzieci niebios” – opis, omówienie, opracowanie, analiza, recenzja

4 czerwiec, 2021 22:33



Dzieło irańskiego reżysera to świetne przypomnienie, jak absolutnie fundamentalnymi wartościami są dobro, współczucie, miłosierdzie, odpowiedzialność, piękno, braterstwo. Pochodzenie filmu sugerowałoby, że widz zderzy się egzotyką. Nic bardziej błędnego. Oczywiście, naszą ciekawość podsycają obrazy starych dzielnic Teheranu, wąskich uliczek, małych warsztatów rzemieślniczych, biednych sklepików, wspólnoty skupionej wokół meczetu, ale historia jest tak bardzo uniwersalna, że zastanawiam się, czy to wrażenie wynika z faktu, że naprawdę wszyscy na Ziemi dzielimy te same głębokie przekonania moralne, czy może badacz kultury w obrazie Majida Majidiego wskazałby jako przyczynę pokrewieństwo wielkich religii ukształtowanych na Bliskim Wschodzie: islamu, chrześcijaństwa, a może i judaizmu z zoroastryzmem. 
Czytaj dalej